Sirup z bazy čiernej DIA
-
Energia 91 kJ (22 kcal) 1 %
-
Cukry 0 g 0 %
-
Tuky 0.05 g 0 %
-
Mastné kyseliny 0 g 0 %
-
Sodík 0 g 0 %
% odporúčaného denného množstva pre dospelých (Všetko o GDA)
Keď zreje baza, je ich všade dosť. Prečo nevyužiť tento lacný, a na vitamín C bohatý lahodný dar? Z tohto receptu získate približne 2,5 litra vynikajúce šťavy, čo je približne 500 téglikov zdravého nápoja.
Suroviny
bez černý - plod | zhruba 1/2 igelitové tašky aj so stonkami | 1500 g | 71,7 kcal |
kyselina citronová | 3 lyžičky | 18 g | 0,9 kcal |
umelé sladidlo | 454 tabliet {text: "Každá tableta sladidla musí zladiť rovnako ako kocka cukru."} {text: "Ak si nie ste istí, potom pridávajte sladidlo postupne. Cieľom by mal byť klasický sirup, čo je najlepšie ochutnať - do pohára si dáme asi 1 cm sirupu, zalejeme sódou alebo vodou a ak je málo sladký, tak pokojne pridáme. Ako si urobíte sirup sladký je len na vás. "} code> |
454 g | 357,8 kcal |
láhve s víčkem | s obsahom 500 až 1000 ml | 0 | - |
Postup
- Plody zalejeme vodou a necháme niekoľko minút "rozpustiť" špinu a prach.
- Rukou plody s vodou premiešame. Snažíme sa zatiaľ guličky nevytláčať, len umývať.
- Vodu vylejeme a ak je špinavá, postup niekoľkokrát opakujeme.
- Plody vo vhodnom hrnci päsťou alebo dlaňou rozdrvíme. Tu svalovci zistí, ako vedia variť a ani to netušili.
- Vhodné je ešte rozbiť plody tyčovým mixérom, to je veľmi účinné.
- Do vzniknutej triešte prilejeme 3 litre vody a prihodíme 2 lyžičky kyseliny citrónovej.
- Od bodu varu varíme 10 minút. To je dôležité, pretože surová baza pôsobí pri požití väčšieho množstva hnačku a zvracanie. Tepelná úprava tento jav neutralizuje. Desať minút je dostatočne dlhá doba. Ak by sme dobu predĺžili, akurát by sme zbytočne znižovali obsah vitamínu C.
- Po tepelnej úprave necháme vychladnúť na teplotu, pri ktorej sme schopní vylisovať "lektvar" a tým oddeliť pevné časti od tekutiny. K tomu sa dobre hodí čistá utierka na dvakrát preložená. Dáme ju do sitka a postupujeme rovnako ako vo videonávodu.
- Do vylisovanej šťavy prisypeme umelé sladidlo (pozri vyššie) a 1 lyžičku kyseliny citrónovej.
- Miešame kým nie je sladidlo rozpustené.
- Naplníme do fliaš a uzavrieme viečkom.
- Sterilizujte 20 až 30 minút pri 90 až 95°C.
- Takto pripravený sirup vydrží v chlade a tme niekoľko rokov.
- Utierku, ktorá sa ofarbila nemusíme vyhadzovať. Stačí dať do vody teplej max 40°C panáka prostriedku Savo a pár sekúnd miešať. Potom ihneď utierku opláchnite v čistej vode. V tkanine zostanú zamačkány kúsky ovocia, tie však zase vyperie bežné pranie v práčke. Rovnakým spôsobom odbarvíme aj varešku, ktorú sme sirup vyrábali.
Šťava z plodov pôsobí blahodarne pri liečení migrén a nervových chorôb, najmä pri zápale trojklaného nervu. Čerstvé plody majú laxatívny účinok, naopak sušené sa používajú proti hnačkám.
Ľudové názvy pre Bazu čiernu: baza, kozičky, kosmatice (bazový kvet), psie bez, smradľavý bez, smradinky, chebzí, bzejna, Hural.
Baza čierna obsahuje glykozidy, antokyán, karotény, vitamín C, B, cholín, sambunigrin, rutín, éterické oleje, trieslovinu, slizovité látky organické kyseliny, cukor a fytoncídne látky.
Čerstvé plody sú mierne jedovaté, tepelná úprava alebo sušenie jed neutralizuje. Jedovaté sú aj listy, odvar z nich hubí hmyz. Otravy po požití lístia alebo kôry sa prejavujú silným vracaním, hnačkou a celkovou slabosťou. Podobné príznaky sa dostavujú aj po požití surových plodov vo väčšom množstve.
V minulosti sa bazou liečilo snáď takmer všetko. Výhonky bazy sa používali na zmiernenie bolesti zubov, mladé lístky zmiešané s jačmennou múkou liečili popáleniny a prikladali sa tiež na rany spôsobené pohryznutím rozzúreného psa. Práškom z rozomletých suchých listov sa zastavovalo krvácanie z nosa.
Ak máme malé deti, dávajme pozor. Majme na pamäti, že pracujeme s pomerne veľkým množstvom vriacej tekutiny. Hovorím z vlastnej skúsenosti, kedy som ako dieťa spadol do zaváracieho hrnca postaveného na zemi a prikrytého pokrievkou. Nemal som lepší nápad, než si naňho stúpiť ... Po niekoľkých mesiacoch liečby snáď našťastie bez následkov ...