Liahnutie Artemia salina
Stále sú tisíce akvaristov, ktorí nevedia správne nielen Artemiu liahnuť, ale aj modifikovať liahnutie pre určité druhy rýb. Pre nich som zostavil tento videonávod.
Postup
- Základné liahnutie Artemia salina zahájime nájdením vhodnej nádoby na liahnutie. Poslúžiť nám môže zrezaná pet fľaša, alebo napríklad veľká fľaša od uhoriek.
- Pre prvé zoznámenie s liahnutím žábronožky soľnej (Artemia salina) si odvážame 20 g soli na 1,5 litra vody, čo sú približne 2 rovné kávové lyžičky.
- Do nádoby nalejeme 1,5 litra vody o teplote približne 25 až 30°C, vložíme vzduchovací kameň, aby sa voda intenzívne pohybovala, pridáme soľ, a vodu zafarbíme Acriflavinom. Ten používame kvôli tomu, aby sa vo vode spolu so žábronožkou nemnožili pliesne. Acriflavin tomu zabraňuje tým, že veľmi účinne spomaľuje delenie buniek. Je to dôležité pri kŕmení poteru, pretože napríklad niekoľkodňový poter neónky by bol okamžite mikroorganizmy z neošetrenej vody napadnutý.
- Teraz zmeriame reakciu ph. Tá by mala byť okolo 8°, pretože žábronožka žije v miestach s ph veľmi vysokým. Keď je ph moc nízke, pridáme sódu bicarbinu (Na2CO3). Tej by malo stačiť nabrať na lyžičku asi toľko, ako je objem hrášku.
- Pridáme vajíčka žábronožky soľnej. Pamätajme, že z 1/2 lyžičky vajíčok nakŕmime mnoho stoviek rýb, preto jej dávame úmerne svojej spotrebe. Do 1,5 litra vody dáme maximálne jednu rovnú lyžičku vajíčok.
- Prvú hodinu sa vajíčka usadzujú tesne nad hladinou, preto nádobou niekoľkokrát zamiešame. Voda musí cirkulovať tak, aby sa vajíčka v nádobe nikde neusadzovala, ale aby sa doslova mlela v prúde vody.
- Častou chybou začiatočníkov je, že liahnu artemie v tme. Malo by byť zabezpečené vždy aspoň slabé trvalé svetlo.
- Artemia salina sa liahne v závislosti na mieste odchytu a teplote počas 24 až 48 hodín. Teplota by mala byť medzi 23 až 30°C, ideálne asi 27°C.
- Keď je žábronožka vyliahla, tak vyberieme vzduchovací kameň a vodu necháme upokojiť. Vajíčka a prázdne škrupiny idú k hladidě, vyliahnutá artemie ide smerom ku dnu. Odtiaľ ju odsajeme hadičkou do inej nádoby.
- Vodu s artémie precedíme a artémiou ihneď kŕmime. Do akvária jej dávame len toľko, koľko rybky behom niekoľkých minút zožerú. V sladkej vode artémia totiž nevydrží moc dlho.
- Ak sme to s objemom liahnutia prehnali, tak zvyšok vrátime do nádoby na liahnutie a spotrebujeme ju treba až večer, alebo na druhý deň.
- Vajíčka skladujeme v chlade a suchu. Ak to podceníme, liahnivosť sa začne prudko znižovať.
TIPY A TRIKY:
Ak artémií chceme zakŕmiť čerstvo vyliahnutý plôdik napríklad teter, tak by sme už mali modifikácie liahnutia ovládať ako keď bičom mrska. Je potrebné, aby sa Artemia salina líhnula len chvíľku pred kŕmením, pretože v priebehu niekoľkých hodín zdvoj až strojnásobí svoju veľkosť, a tým je pre malý plôdik skrátka moc veľká, a tiež nebezpečná kvôli zaduseniu veľkým sústom. Možno to veľmi ovplyvniť teplotou vody. Preto niektorí chovatelia majú liahne na Artemie v rôznej výške miestnosti, kde je rôzna teplota.
Ak už kŕmime plôdik naopak odrastený, tak napríklad kŕmime až dvojdňové artémie. Preto profesionálny akvaristi majú hneď niekoľko nádob na liahnutie a používajú rôzne starú Artemii pre rôzne staré rybky.
Niektorí chovatelia zvyšok z liahne na Artemiu nalejú medzi dospelé rybky. Chitínová šupka z artémie je však pre rybky nestráviteľná.
Alfou omegou úspechu s artémií je trpezlivosť s laborováním vody na liahnutie. Ak prinesieme novú artémii, potom nám môže poslúžiť videonávod, ale je potrebné dávky soli a sódy znižovať na čo najmenšie množstvo, pri ktorom je ešte dostatočne zaručená liahnivosť. Je to preto, že ak kŕmime napríklad čerstvo vyliahnuté neónky, tak tie plávajú v takmer demineralizovanej vode. Pridávaním slané artémie si vodu behom niekoľkých nakŕmeniach znehodnotíte. Menej skúsení akvaristi potom taký neúspech zle vyhodnotí a pripisujú ho treba tomu, že artemie bola na kŕmenie moc veľká. To isté možno povedať o vysokom ph vody na liahnutie. Je žiaduce toto ph mať čo najnižší, takmer všetky potery sú chované pri ph slabo alkalickom.
Je samozrejmé, a každý profesionálny akvarista to má odskúšané, že niektoré firmy dodávajú vajíčka, z ktorých sa liahne veľmi drobná artémie, iné dodávajú artémie, ktorá je několkokrát väčšia. To býva ďalšia častá príčina neúspechu pri podávaní artémie čerstvo narodenému poteru akváriových rýb.
Akvaristika je veda veľmi zložitá a zaujímavá. Neustále začínajúcim chovateľom opakujem: V akvaristike hrajú úlohu aj takmer nepostrehnuteľné nuance. Je potrebné tieto malé rozdiely starostlivo vnímať a byť pripravený je vo vhodnom okamihu tiež aplikovať.
Text: Martin Mithofer