Domáca bravčová šunka bez éčok
-
Energia 751 kJ (179 kcal) 9 %
-
Cukry 0.39 g 0 %
-
Tuky 2.92 g 4 %
-
Mastné kyseliny 0.29 g 1 %
-
Sodík 0.049 g 2 %
% odporúčaného denného množstva pre dospelých (Všetko o GDA)
V tomto videoreceptu sa dozviete, ako jednoducho vyrobiť domáci šunku s 99% obsahom mäsa. Pre nízky obsah soli a absenciu mnohých chemikálií je mimoriadne vhodná oproti priemyselne vyrábaným aj pre deti. Bude nielen vynikajúca, ale budete presne vedieť čo v nej je. Tá trocha námahy za to naozaj stojí.
Suroviny
bravčové pliecko alebo stehno | mäso použijeme čerstvé, také, ktoré ešte vonia ... | 1000 g | 1829,5 kcal |
praganda | {text: "Ak chcete šunku rovnako slanú ako v obchode, dajte uvedené množstvo. Pokiaľ budú šunku konzumovať deti, odporúčame iba 20 g."} {text: "Miesto pragandy môžeme použiť soľ a dusitan sodný. Toho dáme 0,075 g. "} {text:" Čo je to Praganda sa dozviete, keď rozkliknite názov ingrediencie. "} |
25 g | - |
cukor múčka | 4 g | 15,3 kcal |
Postup
- Bravčové mäso nakrájame na kocky 2 x 2 cm. Ak chceme šunku úplne chudú, potom vykrojíme tučné kúsky, po čase však zistíme, že menšie kúsky tuku vôbec v doma vyrobenej šunke nevadí.
- 1/5 mäsa dáme do mlynčeka na mäso, alebo nasekáme v mixéri. Tento krok robíme preto, aby sa šunka pomocou malých kúskov dobre spojila.
- Všetko mäso vložíme do misy a pripravíme si nálev.
- V 100 ml vody rozpustíme 25 g pragandy a 4 g práškového cukru. Váha týchto ingrediencií je kľúčová, preto vážime naozaj presne. Miešame, kým nie je všetko dobre rozpustené.
- Teraz je potrebné mäso poriadne miešať. Nejde len o prosté zamiešanie, musí sa začať vylučovať bielkovina z mäsa. To spoznáme tak, že mäso začína byť mazľavé, lepivé. Najlepšie výsledky sme dosiahli s hákmi na miesenie cesta, dá sa použiť aj domáci pekáreň. Po 10 minútach je všetko dostatočne premiešané, v ruke to bude trvať asi 2x až 3x dlhšie.
- Do šunkovaru dávame mäso po častiach, a vždy dobre utlačíme, aby nám nevznikali vzduchové kapsy.
- Šunkovar zaviečkujeme, péro vnútri šunkovaru bude mäso permanentne stláčať.
- Šunkovar dáme do chladničky, a necháme tam mäso odležať 48 hodín.
- Po tejto dobe vložíme šunkovar do hrnca a zalejeme vodou tak, aby voda bola všade okolo šunky, ale aby voda nevnikla do šunkovaru. Ak použijeme šunkovar Presto od Tescomy, potom vodu nalejeme 1 cm pod krúžok s teplomerom.
- Teraz zdvíhame teplotu na 75 až 85 ° C, nie viac, nie menej. Kľúčový je kvalitný teplomer, ktorý si otestujeme ešte pred začatím výroby šunky. Od tej chvíle, kedy dosiahneme teplotu 75°C, začneme odpočítavať 120 minút. Tu opäť musíme vyzdvihnúť prednosti indukčného variča, na ktorom je varenie šunky hračkou. Väčšina indukčných varičov sa reguluje skokovo 60 - 80 - 100 ° C, ale keď si skúsime hrniec zahrievať najskôr bez šunky, správnu teplotu dosiahneme tým, že hrniec nedáme na prostriedok, ale posúvame ho ku kraju. Tak sme dosiahli veľmi presnej teploty - viď foto.
- Po tejto dobe šunkovar dáme chladiť do studenej vody tak, aby nám do neho nevnikla voda. Chce to čas, minimálne hodinu v ľadovej vode.
- Potom šunkovar otvoríme a šunku vyslobodíme.
- Že chuť bude vynikajúca snáď ani netreba uvádzať.
Ďalšie druhy chuťoviek nájdete TU.
Jediná chemikálie, ktorú je nutné použiť je dusitan sodný. Bez neho by to bol len varený kus mäsa, ale bude ho o veľa menej, než v priemyselne vyrábanej šunke, navyše bez podivných stabilizátorov farieb atď. Konkrétne v tomto recepte bude v 1 kg šunky maximálne 0,075 g dusitanu sodného. Každý, kto niekedy jedol akúkoľvek údeninu, už dusitan požil v mnohonásobnom množstve, preto nie je potrebné si s touto položkou lámať hlavu. V zmesi "Praganda" je už namiešaný so soľou, preto ho nemusíme kupovať samostatne.
V recepte je uvedené soli toľko, aby bola rovnako slaná, ako kupovaná. Ak toľko soli nemusíte, alebo budete šunky dávať deťom, dajte pragandy o pätinu menej, teda 20 g na kilogram mäsa.
Šunku nemožno skladovať tak dlho, ako tú kupovanú, tá je totiž ošetrená množstvom chemických stabilizátorov a iných "dobrôt". Odporúčame ju spotrebovať do 3 dní, alebo si ju zamraziť. Možno tiež použiť rôzne dózy s možnosťou vákuovania - teda odsatia vzduchu.
Soliaca zmes Praganda nesmie byť používaná k priamemu ochucovaniu potravín.