Ako zahustiť omáčku alebo polievku ?
To býva častá otázka začínajúcich kuchárov a kuchařinek, preto si odpovieme trochu polopaticky.
Postup
- Zmes na zahustenie polievok a omáčok vyrobenú z vody a hladkej múky nazývame záklechtka.
- Záklechtku vyrobíme tak, že do menšej nádoby - napríklad pohára, dáme niekoľko lyžičiek hladkej múky. Koľko ale lyžičiek dať presne? To je totiž ten oriešok. Je rozdiel v tom, či 2 litre polievky obsahujú 1 kg zemiakov, alebo napríklad 300 gramov. Skrátka záleží, koľko vody v polievke skutočne je. Preto v našich receptoch uvádzame vždy orientačné množstvo múky. Väčšinou použijeme asi 4 lyžičky. Keď trochu ostane, nie je to taká tragédia a záťaž pre našu peňaženku. Praxou možno potom po čase zahustiť pokrm na prvýkrát.
- V našom príklade teda použijeme 4 lyžičky hladkej múky a prilejeme malé množstvo studenej vody. Tej bude asi toľko, aby išlo vodu s múkou dobre zamiešať, ale nie moc, aby išli rozmiešať aj hrudky, ktoré v záklechtce vzniknú. Tu platí, že menej vody je lepšie, pretože sa hrudky lepšie rozmačkajú.
- Keď je záklechtka hladká bez hrudiek ako jemný jogurt, tak prilejeme ešte trochu vody preto, aby sa lepšie do polievky alebo omáčky dávkovala.
- Pokrm zahusťujeme vždy, keď je úplne hotový, výnimku tvoria napríklad šľahačka, ktorú môžeme do pokrmu aplikovať až po zahustenie. Záklechtku nalievame do pokrmu vždy za stáleho miešania a postupne. Medzi aplikáciou každej ďalšej dávky záklechtky vždy dodržiavame asi 30 sekundové pauzy, počas ktorej je zrejmé, koľko záklechtka pokrm zahustila. Pamätajme však na to, že pokrm musíme ešte aspoň 2 minúty povariť, aby sme nechrupali múku v pokrme surovú. Týmto prevarením pokrm ešte o trochu viac zhustne.
- Ďalšia, v poslednej dobe obľúbená náhrada záklechtky býva solamyl, teda škrobová múčka, ktorá má tú výhodu, že pri miešaní nevznikajú žiadne hrudky a následné umytie téglika, alebo pohára je tiež dielom okamihu. Pokrm má síce trochu inú farbu, ale chuťovo je úplne rovnaký. Solamyl sa používa hlavne v jedlách typu čínskej polievky a omáčky, ale použiť ho možno aj do obyčajného guláša.
- Zvláštnou kategóriou sú niektoré česke guláše, ktoré sa zahusťujú chlebovou strúhankou. Tú dávkujeme do pokrmu tiež postupne a povaríme ju aspoň 5 minút, aby sa tvrdé kúsky strúhanky stačili rozvariť. Vždy záleží na fantázii kuchára. Praxou zahusťovanie iste dovediete k dokonalosti.
Špecifická liga je potom zahustenie pokrmu pomocou zápražky, to však u pokrmu býva vždy uvedené podrobne.